Właściwości kawy

Kawa mielona – blog o zdrowym trybie życia

Czy melasa jest zdrowa?

“Czarne złoto”, czyli melasa. Skąd ta pierwsza nazwa? Odpowiada za to jej ciemny, prawie że czarny kolor, którym ta się charakteryzuje. Produkt ten pozyskuje się z takich roślin jak: buraki cukrowe, trzcina cukrowa czy z chleba świętojańskiego (inaczej karobu). Jakie właściwości posiada melasa i dlaczego warto ją stosować?

Syrop cukrowy

W zależności od stopnia oczyszczenia melasy ta przybierać może inne wartości. Jaśniejsza melasa jest najsłodsza, z kolei najciemniejsza charakteryzuje się niską słodkością, a co za tym idzie – mniejszą kaloryką. Bez względu na odcień melasa ma formę gęstego, lepkiego syropu, który możemy stosować na wiele różnych sposobów. W medycynie, w gotowaniu, a nawet w kosmetologii. Sama melasa jest również bogatym źródłem witamin oraz minerałów (między innymi: fosfor, potas, sód, mangan, selen). Co ciekawe, syrop ten zawiera w sobie głównie węglowodany, posiadając przy tym znikome ilości tłuszczu oraz błonnika.

Zdrowsza od cukru?

Melasa, z racji na to, że ma indeks glikemiczny zbliżony do cukru, w podobny sposób podnosi glukozę we krwi. Prz tym jednak syrop wytwarzany z buraka cukrowego lub innych roślin cechuje się dużo atrakcyjniejszą wartością odżywczą. Melasa zawiera w sobie sporo kwasów nienasyconych – te powszechnie są znane z działania antyoksydacyjnego, czyli zapobiegania starzeniu się skóry i poważnym uszkodzeniom komórek. A jeśli chodzi o najzdrowszy syrop, to ranking ten wygrywa melasa na bazie mączki z chleba świętojańskiego (karobu). Mimo tego, iż do dzisiaj nie udało się uzyskać jednoznacznych dowodów badań na to, że melasa jest produktem leczniczym, to trzeba przyznać, że wpływa na ludzki organizm korzystnie. Wspomaga koncentrację, poprawia równowagę układu nerwowego oraz reguluje ciśnienie krwi czy oczyszcza. Z pewnością melasa jest korzystniejszym zamiennikiem cukru.

Melasa:

  • nazywana jest “czarnym złotem” z racji na ciemną barwę, jaką prezentuje
  • wytwarza się ją między innymi z: buraków cukrowych, trzciny cukrowej czy karobu (roślina ta znana jest również pod nazwą chleba świętojańskiego
  • ma konsystencję gęstego i lepkiego syropu o ciemnej barwie
  • wbrew pozorom cechuje się niską zawartością cukru, a wysoką witamin i minerałów
  • jest źródłem witaminy B6, kwasu foliowego, niacyny, żelaza, magnezu, fosforu, potasu i innych
  • korzystnie wpływa na ludzki układ odpornościowy, zwiększa produkcję testosteronu, a także oczyszcza krew
  • uważana jest za produkt zdrowszy od standardowego cukru.
Jedzenie zdjęcie utworzone przez azerbaijan_stockers - pl.freepik.com

Dorota

Back to top